"Affiliated to the Shire Horse Society"
Class 1 Any other breed for yearlings and above
1st - Kilmaclasser Bonnie Lily - Miss C Young
2nd - Bratlach prescilla - Mr M Dowson


Class 2 - Any other breed colt or filly foal
1st - Jerry - Miss C Young
2nd - Doura Peaches - Miss C Young
3rd - Thorpe Hill Chief - Mr S Nolan
Champion - Kilmaclasser Bonnie Lily
Res Champ - Jerry

Class 3 - Barren Mare or Gelding 3 years old or over
1st - Toc Hill Lady Victoria - Mr R & R Bedford

Class 4 - Brood Mare (3 years or above)
1st - Hillmoor Angelina - Mr P Moss
2nd - Sontley Mayflower - Mr J Thomas
3rd - Sontley Ruby - Mr J Thomas


Class 5 - Filly or Geldings 2 years old
1st - Thorpe Hill Lucky Charm - Mr P Bedford
2nd - Marieth Michaela May - Mr P Woof
3rd - Snelson Suranne - Mr J Williamson
4th Holtington Billy Bob - Mrs L Walker

Class 6 - Yearling Colt Filly or Gelding 
1st - Metheringham Upton Shakespeare - Mr P Bedford
2nd - Bewholme Richard - Mrs L Walker
3rd - Sontley Jazmine - Mr J Thomas
Class 7 - Colt Foal
1st - Hillmoor Trump Card - Mr P Moss
2nd - Rookhills Billy - Mr K E Sessions
3rd - Eastcote Excelsus - Mr C Dawson
4th - Bromford Tingsman - Mr R Rawlins
5th - Mrs J Booker
6th - Sontley Super Ted - Mr J Thomas
7th - Laurel Bank Smack - Mr G Clough
8th - Birch House Jonty - Mrs M Edwards

Class 8 - Filly Foal
1st - Rosemoore Sapphire - Mr P Bedford
2nd - Knutsford Eclipse - Mr O.C Whittaker
3rd - Acle Henrietta - Mr P & Mrs D Whitfield
4th - Blackden Top Girl - Curbishley Farms Ltd
5th - Snelson Araminty - Mr J Williamson
6th - Marieth Mia - Mr P Woof
7th - Rosemore Matilda - Mr J Kitching
8th - Hillmoor Erika - Mr P Moss
9th - Snelson Hope - Mr J Williamson
10th - Hainton Willow - Mr F Cosgrove & Son
11th - Hainton Wilma - Mr F Cosgrove & Son
12th - Trem Y Wydffa Princess Charlotte - Mr W.D Griffiths & Son
13th - Farholme Lady Eleanor - Mr J Higgins
Thirty Sixth Annual Show Results
North West & Wales Shire Foal Society Charity No. 516359
Add this website to your Favourites!
You need Adobe Acrobat Reader to view & print our entry form
Champion Foal - Rosemoore Sapphire - Mr P Bedford Res Champ Foal - Knutsford Eclipse - Mr O.C Whittaker
Junior Champion - Thorpe Hill Lucky Charm - Mr P Bedford Res Jnr Champ - Marieth Michaela May - Mr P Woof
Champion - Hillmoor Angelina - Mr P Moss Res Champ - Thorpe Hill Lucky Charm - Mr P Bedford
Best Grey - Metheringham Upton Shakespeare - Mr P Bedford Best Black - Hillmoor Trump Card - Mr P Moss
Best Braided - Thorpe Hill Lucky Charm - Mr P Bedford Pennington Perpetual Challenge Cup for the exhibitor gaining the most points - Mr P Bedford

Cotebrook Shires Perpetual Challenge Trophy for the owner of the stallion who sired the best two foals in the show
1st - Moores Gay Edward (Rosemoore Sapphire & Matilda) Mr W Massey
2nd - Lockley Topsman (Blackden Top Girl & Snelson Araminty) Mr & Mrs C Malkin